Bezpieczne Ferie

Zabawa na śniegu, jak jazda na sankach, nartach czy łyżwach, może dostarczać mnóstwo radości. Kluczowe jest jednak zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Należy uważać w pobliżu dróg, zważywszy na wydłużony czas hamowania pojazdów zimą. Bezpieczne miejsca do zabaw powinny być oddalone od ulic i ciągów komunikacyjnych. Ważne jest również sprawdzenie stanu technicznego sprzętu, jak sanek, i unikanie ślizgania się w miejscach niebezpiecznych, jak chodniki czy przejścia dla pieszych.

Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży

Zachowanie ostrożności podczas zabaw śnieżnych, unikanie rzucania twardymi śnieżkami oraz jazda na łyżwach tylko na specjalnie przygotowanych lodowiskach, to kluczowe zasady. Nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, gdyż jest to niebezpieczne. Ważne jest posiadanie naładowanego telefonu komórkowego podczas spacerów i organizowanie kuligów wyłącznie pod nadzorem dorosłych.

Wskazówki dla Rodziców

Przy wyborze wyjazdów zorganizowanych dla dzieci, warto sprawdzić ich organizatora i upewnić się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Pamiętaj o konieczności zapewnienia opieki dziecku na stoku i doborze tras narciarskich dostosowanych do umiejętności dziecka.

Bezpieczeństwo na Stoku

Zapoznaj się z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz weź udział w konkursie „Śnieżny Dekalog”, promującym odpowiedzialne zachowania na stoku.

Bezpieczny Dom i Mieszkanie

Przed wyjazdem na ferie warto zadbać o zabezpieczenie swojego domu czy mieszkania, poprosić sąsiadów o pomoc w opiece nad nimi oraz nie zostawiać kluczy w umówionych miejscach. Zaleca się także zabezpieczenie domu poprzez atestowane zamki, alarmy i dobre oświetlenie.

Bezpieczne Wakacje

W czasie letnich wakacji warto skorzystać z porad dotyczących bezpiecznej podróży, zabezpieczenia mieszkania oraz odpowiedniej opieki nad dziećmi pozostającymi w domu. Ważne jest także przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli i zachowania nad wodą.

Bezpieczny Wypoczynek nad Wodą

Przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli, takich jak pływanie tylko w miejscach strzeżonych, unikanie pływania w stanie nietrzeźwym czy w miejscach niebezpiecznych, jest kluczowe dla bezpieczeństwa nad wodą.

Bezpieczny Wypoczynek na Słońcu

Podczas upalnych dni należy pamiętać o umiarze w przebywaniu na słońcu, stosowaniu filtrów ochronnych, noszeniu nakrycia głowy i okularów słonecznych oraz unikaniu wysiłku w pełnym słońcu.

Źródło: https://piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024