Tadeusz Jażdzewski

fotografik
15.05.1939 29.09.2009 Piotrków Trybunalski

Biografia

Tadeusz Jażdzewski urodził się w Piotrkowie Trybunalskim 15 maja 1939 roku i do siódmego roku życia mieszkał tam, po czym wraz z rodziną przeniósł się do Kłodzka w 1946 roku.

W Kłodzku ukończył szkołę podstawową, a następnie szkołę zawodową, kształcąc się w zawodzie stolarza. Przez osiem lat pracował w kłodzkich warsztatach Spółdzielni Artystycznej \"Ład\", gdzie zainteresował się fotografią. Uczęszczał na kursy fotograficzne oraz zaczął pracę w tym zawodzie. Swoje umiejętności potwierdził zdając egzamin mistrzowski z fotografii.

Od 1966 r. zaczął pracę w Muzeum Ziemi Kłodzkiej jako fotograf, renowator i montażysta wystaw. Ponadto w latach 1968-1974 pracował społecznie jako instruktor koła fotograficznego działającego przy Powiatowym Domu Kultury w Kłodzku. W latach 80. XX w. założył Kłodzki Klub Fotograficzny przy Kłodzkim Ośrodku Kultury.

Brał udział w przygotowaniu wielu wystaw w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, sporządzając fotografię na których uwieczniał Kłodzko oraz zmiany w nim zachodzące na przestrzeni lat 60. i 80. XX w. W okresie przygotowań do wystawy Oblicze miasta otwartej w 1986 r. powstał cenny zbiór fotografii, który stał się później podstawą kartoteki negatywów do dziejów miasta i posłużył do zilustrowania wydanej przez Muzeum w 1998 r. monografii Kłodzka pod redakcją Ryszarda Gładkiewicza. Zajmował się także fotografią krajobrazową, często wyjeżdżając w góry. Pracował w kłodzkim muzeum do 1998 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Działał w Komisji Opieki nad Zabytkami przy PTTK. Uprawiał turystykę kwalifikowaną, będąc organizatorem rajdów i spływów kajakowych.

Zmarł w Kłodzku w 2009 r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym. Za swoją pracę i zasługi otrzymywał liczne dyplomy, nagrody, medale i odznaczenia. Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Pracował jako fotograf, renowator i montażysta wystaw w Muzeum Ziemi Kłodzkiej od 1966 r.
Założył Kłodzki Klub Fotograficzny przy Kłodzkim Ośrodku Kultury w latach 80.
Otrzymał liczne dyplomy, nagrody, medale i odznaczenia oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka.
Brał udział w przygotowaniu wielu wystaw Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz zilustrował monografię Kłodzka wydaną w 1998 r.

Ciekawostki

Inicjator i członek Kłodzkiego Klubu Fotograficznego przy Kłodzkim Ośrodku Kultury.
Powstał cenny zbiór fotografii użyty w monografii Kłodzka z 1998 r.
Organizował rajdy i spływy kajakowe w ramach turystyki kwalifikowanej.

Udostępnij