Elżbieta Dorota Banecka

artystka sztuk wizualnych
13.05.1965 Piotrków Trybunalski

Biografia

Elżbieta Dorota Banecka urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim 13 maja 1965 roku. W 1991 r. zrealizowała dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Jana Tarasina, a aneks z grafiki warsztatowej pod kierunkiem Rafała Strenta. W latach 1994–1998 współtworzyła grupę FS zajmującą się performancem, sztuką akcji i instalacjami. Na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie uzyskała stopnie doktora nauk plastycznych (2005) i doktora habilitowanego (2009), a w 2015 roku tytuł profesora sztuk plastycznych.

Wykładała na kierunkach artystycznych wyższych uczelni w Polsce, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Lublinie i Białymstoku. Od 2009 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie na Wydziale Scenografii prowadzi Pracownię Rysunku i Koloru.

Laureatka ponad 60 nagród i wyróżnień rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. Brązowy Medal na Triennale Grafiki w Osace w 1991 r.; Grand Prix (Grafika Roku) w konkursie Grafika Warszawska (łącznie ponad 40 nagród); Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuki Majdanek 2004 (Nagroda Ministra Kultury); I Nagroda na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie, 2006; Grand Prix w konkursie Obsesja Papieru za całość projektów dla Teatru Guliwer w Warszawie, 2010. W 2018 r. otrzymała nagrodę ZAIKS-u Osobowość Roku w kategorii Twórczość dla dzieci, a w 2022 - nagrodę specjalną ZAiKS-u.

Współpracowała z Polskim Radiem, projektując okładki płyt m.in. Jonasza Kofty, Andrzeja Zauchy i innych. Wieloletnia współpraca z Teatrem Guliwer, dla którego zaprojektowała logo teatru, zaowocowała licznymi projektami plakatów, katalogów i programów przedstawień. Ma w dorobku projekty katalogów artystycznych i plakatów do spektaklu Bóg Niżyński w Teatrze Wierszalin w Supraślu oraz do przedstawienia Król Lear w Teatrze Polskim w Warszawie.

Jest autorką 59 wystaw indywidualnych i uczestniczką ponad 200 wystaw zbiorowych. Kuratorka wystaw, m.in.: Graficzny Białystok i Kobiety w Grafice. Obecnie pełni funkcję Prezesa Fundacji Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych iki oraz zasiada w Radzie Fundacji Jonasza Kofty Pamiętajcie o ogrodach oraz w radzie programowej Galerii Kordegarda. Czynnie działa także w ZAiKS.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Brązowy Medal na Triennale Grafiki w Osace (1991)
Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuki Majdanek (2004, Nagroda Ministra Kultury)
I Nagroda na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (2006)
Grand Prix w konkursie Obsesja Papieru za całość projektów dla Teatru Guliwer (2010)
Nagroda Osobowość Roku ZAiKS w kategorii Twórczość dla dzieci (2018)

Ciekawostki

Prezes Fundacji Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych iki
Zasiada w Radzie Fundacji Jonasza Kofty Pamiętajcie o ogrodach oraz w Radzie Programowej Galerii Kordegarda
Członkini Zarządu Sekcji Artystycznej ZAiKS

Udostępnij