Upamiętnienie patrona łódzkich policjantów – 147. rocznica urodzin płk. Jagrym-Maleszewskiego
Uczcili 147. rocznicę urodzin płk Jagrym-Maleszewskiego, patrona policji województwa łódzkiego.
W dniu 30 kwietnia 2026 roku Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, nadinsp. Arkadiusz Sylwestrzak, wraz z Komendantem Miejskim Policji w Piotrkowie Trybunalskim, podinsp. Jakubem Kowalczykiem, uczcili 147. rocznicę urodzin płk. Jana Zygmunta Jagrym-Maleszewskiego, Komendanta Głównego Policji Państwowej i patrona policjantów regionu łódzkiego.
Na Cmentarzu Gminnym w Czarnocinie złożono symboliczne kwiaty i znicze na grobie rodziny Maleszewskich herbu Gryf. W uroczystości wzięli udział m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak, nadinsp. Arkadiusz Sylwestrzak, podinsp. Jakub Kowalczyk, Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, Mariusz Kozub – Wójt Gmin Czarnocin, Aneta Stawiana-Kosiorek – Sekretarz Gminy Czarnocin.
Płk Jagrym-Maleszewski był jednym ze sześciu Komendantów Głównych Policji Państwowej okresu międzywojennego. Służył w latach od 5 listopada 1926 roku do 4 stycznia 1936 roku. Urodził się 1 maja 1879 roku w Czarnocinie, gdzie znajduje się jego symboliczny grób.
Źródło: policja.gov.pl