Eliminacje regionalne XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Piotrkowie Trybunalskim
Dziesięć drużyn rywalizowało w regionalnych eliminacjach XXVIII Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. ZSP Kleszczowo zwyciężyło, podium dla Szczercowa.
W piotrkowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, Oddział Terenowy w Piotrkowie Trybunalskim, 17 kwietnia 2026 roku przeprowadzono eliminacje regionalne XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn z różnych szkół ponadpodstawowych. Zawodnicy zmierzyli się w konkurencjach teoretycznych oraz praktycznych, dzięki czemu wyłoniono reprezentanta regionu do eliminacji wojewódzkich.
Uczestnicy rywalizowali w wielu zadaniach, m.in. w teście z przepisów ruchu drogowego i w części praktycznej, obejmującej przygotowanie pojazdu do jazdy oraz jazdę motorowerem po torze przeszkód wyznaczonej trasy.
W skład zgłoszonych drużyn weszły m.in. ZSP w Kleszczowie, ZSP w Szczercowie, ZSP nr 1 w Bełchatowie, ZSE-E w Radomsku, ZSPiPOW w Piotrkowie Trybunalskim, ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim oraz ZSDiOŚ w Radomsku.
Celem turnieju jest popularyzowanie znajomości przepisów ruchu drogowego, rozwijanie wiedzy motoryzacyjnej oraz kształtowanie odpowiedzialnych i partnerskich postaw wobec innych uczestników ruchu. Dodatkowo promuje się kulturę jazdy, bezpieczne nawyki oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Najtrudniejsze zmagania miały miejsce podczas jazdy sprawnościowej samochodem z tzw. talerzem Stewarta, która wymagała precyzji i doskonałej koordynacji. Całość rozpoczęła test teoretyczny, a następnie kontynuowano część praktyczną w zaplanowanej kolejności.
Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna ZSP w Kleszczowie. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się dwie ekipy z ZSP w Szczercowie. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Wąs z ZSP w Kleszczowie.
Turniej ma wartości edukacyjne, przygotowując młodzież do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg.
Źródło: policja.gov.pl